Chudík recitátor a jeho poklona

Autor: Milan Richter | 5.7.2015 o 10:54 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  519x

Moje básne a moje preklady básní recitovali v rozhlase, televízii aj na podujatiach pre verejnosť viacerí veľkí slovenskí herci-recitátori. Jednému som sa stihol poďakovať hneď "na pľaci": Ladislavovi Chudíkovi.

Niekedy v r. 2000 ma pani Tereza Michalová požiadala, či na prezentácii jej knihy o A. Dubčekovi môže zaznieť moja báseň „Sen o skokanovi do vody“, ktorú som napísal v r. 1988. Báseň-sen o politikovi, ktorý v lete 1968 skočil na kúpalisku v Santovke „šípku“ do vody... a ktorý sa v sne nedokáže vynoriť na hladinu, lebo tá sa premenila na sklo. Prišiel som si do klubu spisovateľov na Laurinskej vypočuť, ako môj zvláštny sen „vyloží“ a pretlmočí recitátor. Na moje prekvapenie zrazu do klubu vošiel Ladislav Chudík, ktorý pred pozvanými hosťami zarecitoval prvé verše básne a spravil krátku pauzu: „Jedna z dcér zrazu zostarla, má dvadsať / ako ja (o tie roky som zrazu omladol), / sedí so mnou na kraji bazéna, / čľapkáme si nohy... / ,Kto je tamten pán s dlhým nosom, / prečo ho stále fotografujú? / A prečo skáče iba on?´" Keď herec dočítal báseň končiacu sa slovami „A odrazová doska sa ešte chveje“, rozhostilo sa ticho, veľké ticho... a po pár sekundách zaznel potlesk. Zašiel som za pánom Chudíkom a vravím: „Majstre, úžasne ste tú báseň predniesli. Nikdy som si nemyslel, že je taká dobrá.“ A pán Chudík na to: „Majstre, ale tá báseň je naozaj dobrá.“ Dodal, že v rozhlase viac ráz recitoval moje básne. Spýtal som sa ho: „Ako to robíte, že takú obyčajnú báseň pretlmočíte tak neobyčajne?“ Chudík: „Nikdy neviem, či poslucháči budú dostatočne vnímaví. Preto prvé verše prečítam neutrálnym tónom, sledujem, ako ľudia reagujú, a keď vidím, že môj hlas akoby sa od ich sluchu odrážal, pokračujem v neutrálnom tóne až do konca. Ale keď zaregistrujem, že publikum vie, že sa vyzná, že chápe, idem do hĺbky a posolstvo básne interpretujem všetkými nástrojmi, aké mám k dispozícii.“

    Možno ešte niečo dodal, možno niečo povedal trocha inak, ale to „Majstre, tá báseň je naozaj dobrá“ ma vtedy tak pohladkalo po duši, že mi krátke stretnutie s majstrom Chudíkom ostane navždy v pamäti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?