Literárny festival Jána Smreka - 7.-10. decembra 2008

Autor: Milan Richter | 6.12.2008 o 13:16 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1641x

Tohtoročný Medzinárodný literárny festival Jána Smreka sa začína v nedeľu 7. decembra o 15.00 netradične - vo Františkánskom kláštore v Skalici. Jeho ťažiskom bude medzinárodný seminár o diele Milana RÚFUSA, ktorý sa v deň majstrových osemdesiatín, 10. decembra od 14.00 koná v Seminárnej sále Univerzitnej knižnice, Klariská 5 (Bratislava). Milan Rúfus sa dostane do centra kultúrneho diania aj jedinečným podujatím - v Divadle Astorka (Nám. SNP 33) mu 11. decembra o 19.00 h. odovzdajú Cenu Crane Summit za poéziu 2008, pozostávajúcu zo zlatého radu, vysokej finančnej sumy a knihy jeho básní v čínštine. Všetci ste vítaní - vidieť Rúfusa naživo nie je každodenná vec a vidieť buddhistických umelcov z Taiwanu, ako nášmu básnikovi odovzdávajú ocenenia a otvárajú mu dvere k miliarde potenciálnych čitateľov, to sa stane tak raz za storočie.

 Foto M.Richter

Obyvateľom starobylého kráľovského mesta Skalica a "cezpoľným" sa predstavia básnici z Mongolska (Mend-Ooyo) a Švédska (H. Nilsson) a autori zo Záhoria: J. Špaček, E. Fordinálová, I. Hnát a M. Brück. Na záver predstavím ja, Záhorák pochádzajúci z Unína, kde som strávil detstvo, svoju knihu vybraných básní TAJOMSTVÁ DOKORÁN.

V trnavskej Knižnici Juraja Fándlyho sa väčšina zahraničných účastníkov festivalu, ako aj slovenskí autori stretnú 9. decembra o 10.00 h so študentmi a inými záujemcami, aby im porozprávali o svojej tvorbe a prečítali básne či úryvky zo svojich próz.

Ťažiskom festivalu však budú podujatia v Bratislave:

- Už spomenutý seminár, na ktorom budú o Rúfusovej tvorbe hovoriť jeho prekladatelia z Taiwanu, Španielska, Nemecka, Írska, Česka a Maďarska, ako aj poprední slovenskí literárni vedci V. Petrík, V. Šabík, M. Bátorová, L. Šimon, J. Zambor či básnici D. Podracká a J. Kuniak

- Autorské čítania s taiwanskými básnikmi Yu Hsim (laureátom tohtoročnej Ceny Jána Smreka) a Maurusom Youngom, s rakúskym básnikom F. J. Czerninom, Dánom N. Frankom, maďarským básnikom I. Turczim, mladým poetom z Rumunska C. Komartinom a českou poetkou J. Štroblovou, ako aj so slovenskými spisovateľmi A. Hykischom, L. Šimonom a J. Leikertom: 8. decembra o 18.00 v Zichyho paláci, Ventúrska ul.. a 10. decembra o 18.00 v Mozartovej sieni Rakúskeho veľvyslanectva, Ventúrska ul.

Ján Smrek napísal svojho času takýto verš: Srdce je ryba, ktorá hovorí. To neskutočné, čo dokáže srdce, ktoré nám v hrudi bije väčšinou dlhé, dlhé roky, to dokáže aj poézia: Pripomenie človeku, aký záhadný a krásny je tento život, aký je boľavý, ale aj nádejný. Veď v okolitých priestranstvách vesmíru iný neexistuje. Dobrá poézia nám - a vám - odkryje nejednu záhadu a tajomstvo, ktoré človek tají v srdci.

Príďte na podujatia festivalu, príďte sa obohatiť tým, čo prinesú básnici z ďalekého sveta, aj zo susedstva, tým, čo vytvorili naši spisovatelia. A príďte, buďte pri tom, keď Milan Rúfus prevezme prvé veľké medzinárodné ocenenie - nie síce Nobelovu cenu, na ktorú je každoročne navrhovaný, ale predsa len ocenenie, ktoré nás napĺňa hrdosťou, že o slovenskej poézii vedia čosi (a možno to podstatné) aj na Taiwane, malom ostrove medzi Čínskym morom a Tichým oceánom.

Toto je Zlatý rad Crane Summitu, ktorý Milanovi Rúfusovi 11. decembra 2008 v Divadle Astorka odovzdá prezident Medzinárodného fóra 21.storočia Crane Summit Dr. Yu Hsi:

GoldenMed.jpg

A toto je obálka knihy jeho básní v čínštine:

RufusCinsky.jpg

Festival Jána Smreka je realizovaný aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR, Crane Summit 21st Century International Forum, Rakúskeho kultúrneho fóra, veľvyslanectviev Dánska a Švédska a iných inštitúcií. Na organizácii podujatí sa spolupodieľajú Literárne informačné centrum, Mesto Skalica, Knižnica J. Fándlyho v Trnave a ďalšie inštitúcie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?